Vertex Yazlm

Microsoft, Windows 10’u Resmi Olarak Tanıttı

Microsoft, bugün (21 Ocak 2015) yaptığı lansmanla yeni işletim sistemi Windows 10’u tanıttı. Lansmanın ilk bölümünde daha önce Microsoft’un yayınladığı Teknik Önizleme Sürümü’nün öneminden bahsedildi. Kullanıcılar ve geliştiriciler sayesinde yeni işletim sistemlerinin daha gelişmiş bir hale gelmesine yardımcı olduklarından bahsedildi. 
 
Microsoft, Windows 10’un daha da kişiselleştirilebilir olacağını ve bundan sonra da geliştiricilere yardım edeceklerini belirterek yeniliklere açık olacağını belirtti.
 
Microsoft kullanıcılarının yarısından fazlasının hala Windows 7 kullandığını söyleyen Joe Belfiore, yaklaşık yüzde 20’lik kesimin ise 14 yıllık Windows XP kullandığından bahsetti. (Windows 10’a geçiş sürecinin çok daha fazla zaman alacağını ima ediyor)
 
 Cortana eğitilebilir olacak
 
Cortana’nın bundan sonra daha akıllı ve eğitilebilir olacağından bahseden Belfiore, sadece telefondaki sesli yanıt sistemi olmayacağını, daha donanımlı bir hale getirildiğini söyledi. Farklı sesleri ayırt edebilecek olan Cortana, cevapları konuşana göre ayarlayarak verecek. Örneğin Cortana’ya “Benim favori şarkımı çalabilir misin?” dediğinizde sesinizi tam olarak ayırt ederek en sevdiğiniz şarkıyı çalacak.
 
Cortana sayesinde kişisel bilgisayarınız üzerinden SMS gönderip arama yapabileceksiniz. (bunun olabilmesi için Windows 10’la telefonunuzun senkronize çalışması gerekiyor) 
 
Yeni işletim sistemi, cihazlar arasında senkronize olarak çalışacak
 
Yeni işletim sisteminde galeri, mail ve benzeri uygulamalar bilgisayar, telefon ve tablet cihazlar arasında senkronize olacak. Bu sayede tek işletim sistemi üzerinden farklı cihazlarda birçok işlem aynı anda uygulanabilecek.
 
 Müzikler bulut üzerinden ortak dinlenebilecek
 
Bulut sistemi üzerinden depoladığınız şarkılar, kullanıcılar tarafından ortak olarak olarak kullanılabilecek. Yani buluttaki depolama ile istediğiniz zaman istediğiniz cihaz üzerinden şarkılar dinlenebilecek.
 
 ​Windows 10’a Yükseltmek Ücretsiz!
 
Kullanıcıların kafasını en fazla karıştıran konulardan bir tanesi ise Windows 10’a geçişin ücretli olup olmayacağı yönündeydi. Buna göre Windows 7,8, 8.1 ya da Windows Phone 8.1’li cihazlar, ücretsiz olarak Windows 10 güncellemesini alabilecek.
 
Windows Insider programı kapsamında 1.7 milyon kullanıcının deneyimine sunulan Windows 10’un final sürümüne geçiş sonrası ücret kapsamına girip girmeyeceği ise henüz belli değil. Windows 10’un final sürümünün ne zaman çıkacağı da lansman sırasında açıklanmadı. 
 
 Xbox One oyunları Windows 10 cihazlarına Stream edilebilecek
 
Etkinlik sırasında bir gelişme de Xbox oyunlarıyla ilgili yaşandı. Yapılan açıklamada Xbox One üzerinden herhangi bir oyun, Windows 10'lu PC ya da tablete stream edilebilecek. Yani elinize gamepad'i alıp TV karşısında olma zorunluluğu yaşamadan Windows 10'un yüklü olduğu bir cihaz üzerinden oyun oynayabileceksiniz.
 
 ​Windows 10, daha özel bir başlat menüsüne sahip olacak
 
Windows 10’un yeni başlat menüsünde Windows 7’nin kullanılabilirliği ve Windows 8’in Metro arayüzünün harmanlandığını görüyoruz. Aşağıda, Windows 10’un yeni başlat menüsünü göreceksiniz.